2012 m. rugsėjo 23 d., sekmadienis

Ixelles kapinės - Cimetière d'Ixelles

Ixelles kapinių vartai
Diena be automobilio buvo puiki proga sėsti ant dviračio ir pasidžiaugti laisvomis gatvėmis. Iš to džiaugsmo nuvažiavom iki pat Ixelles (Ikselio) kapinių. Jau senai planavome ir net vieną kartą buvom iki jų nusigavę, tačiau tąkart kelią pastojo užrakinti vartai. Kapinėms čia irgi nustatytos darbo valandos. Ir teisingai, nėra ko čia drumsti mirusiųjų ramybės, jiems irgi reikia atsipūsti nuo tuksinčių turistinių žingsnių. Nors, tiesą sakant, tų smalsių turistų Ixelles kapinėse ne taip jau ir daug. Tankiau galima pamatyti kokią senuliukę, tyliai rymančią prie savo giminės kapo.

Viena iš Ixelles kapinių alėjų

Mes šiose kapinėse norėjom aplankyti tris belgiškas asmenybes ir vienos nelaimingos įsimylėjėlių poros kapą.  Kad netektų beviltiškai klaidžioti - iš kapinių sargo pasiėmėm planą (nemokamas!) ir nosies tiesumu nukulniavom aplankyti barono Victoro Hortos (1861-1947). Manau, kad nėra didelio reikalo pasakoti apie jo iki beprotybės ištobulintas Art Nouveau architektūros formas ir pritaikytus unikalius inžinerinius sprendimus. Jei manote, kad vis gi reikėtų - čia rasite visai pakenčiamą straipsnį apie šį meno ir konstrukcijų genijų. O artimiau su šiuo belgų architektūros baronu galite susipažinto jo paties namuose.

Victoro Hortos antkapis

V. Hortos kapas - vienas neišraiškingesnių visose kapinėse. Be žemėlapio tikrai tikrai nebūtumėme jo aptikę. Architektas palaidotas bendrame šeimos kape ir paslėgtas stačiakampiu betono luitu. Jau nekalbant apie tai, kad kapas apaugęs kerėpliškom tujom ir net turint žemėlapį, labai lengva jo paprasčiausiai nepastebėti. Jei visgi bandysite surasti pasikliaudami intuicija - Hortos adresas kapinėse - Pelouse 1, Avenue 17 kampas, šalia antrojo kapinių žiedo (mus pralinksmino kapinių sargo komentaras, kai paklausėm, kur tas Horta guli. Bakstelėjo pirštu žemėlapyje ir sako: "Paprastai Horta būna štai čia" - lyg pastarasis mėgtų mėtyti pėdas ar lankytis pas kaimynus pavakario arbatėlės).

Antoine Wiertz antkapis

Kitas smalsumo objektas - romantizmo epochos tapytojo ir skulptoriaus Antoine Wiertzo (1806-1865) kapas. Vautier gatvės 62 name, visai šalia Europos Parlamento ir Liuksemburgo traukinių stoties, esanti jo studija paversta muziejumi, kurį galima aplankyti darbo dienomis (nuo 10 iki 12 ir nuo 13 iki 17 val.). Štai ir atsakymas, ką veikti eurobiurokratams per pietų pertrauką, jei siela alksta kultūros ;) O šiandieninis Wiertzo adresas - Avenue 5 pabaiga.

Victoro Hortos suprojektuotas antkapis Solvay šeimai

Galų gale - trečioji asmenybė - chemikas ir filantropas Ernestas Solvay (1838-1922), įkūręs tarptautinius fizikos ir chemijos institutą, fiziologijos ir sociologijos institutus bei Briuselio universiteto Komercijos mokyklą. Briuselyje taip pat galima apsilankyti nuostabioje Solvay bibliotekoje, įsikūrusioje europiniame rajone, Leopoldo parke. Ir tiesa, antkapį Ernest'ui sukūrė tas pats garsusis Victoras Horta. Jį (antkapį) galite rast Pelouse W, tarp Avenue 5 ir Avenue 11.

Marguerite ir Georges antkapis

Neskaičiuojant kitų belgiškų įžymybių - nuo kariškių iki politikų ir žurnalistų, Ixelles kapinės žinomos ir dėl čia palaidotų dviejų įsimylėjėlių - prancūzų generolo Georges'o Boulangerio (1837-1891) ir jo mylimosios Marguerite'os Croizet (madame de Bonnemains). Margauerite buvo turtingų tėvų duktė ir karininko našlė, o Georgas - Paryžiuje gimęs karininkas ir politikas, įgyvendinęs keletą tuo metu svarbių reformų. Pavyzdžiui, eidamas Karo ministro pareigas, Boulanger'is pasiekė, kad pėstininkų dienos racionas būtų papildytas žuvimi (o tai tau!), šiaudais kimšti čiužiniai - pakeisti spyruokliniais, kareiviams būtų leista turėti savo asmenines šakutes ir šaukštus, o parapijų kunigai būtų atleisti nuo karinės prievolės. Dėl per didelio uolumo ir nesavalaikių idėjų (ar augančios įtakos), generolas buvo apkaltintas veikiantis prieš šalies saugumą. Nieko kito jam nebeliko, kaip sprukti nuo įkalinimo į artimiausią frankofonišką miestą - Briuselį. Čia jis pasitraukė drauge su savo meiluže Marguerite, kuri 1891 m. liepos 15 dieną mirė nuo džiovos. Praėjus pustrečio mėnesio prie mylimosios kapo nusišovė ir Georges'as.

Antkapyje išrėžti tik poros vardai - Marguerite ir Georges, bei gimimo ir mirties datos. Taip pat žodžiai, dėl kurių alpėja visi romantikai: Marguerite: "à bientôt" ("Iki greito pasimatymo") ir Georges: "Ai-je bien pu vivre deux mois et demi sans toi?" (Ar tikrai galėjau be tavęs gyventi du su puse mėnesio?"). Šį nuskeltos kolonos pavidalo antkapį rasite Avenue 3 pabaigoje.

Ixelles kapinės gana mažos ir jaukios, apželdintos aukštais medžiais

Ixelles kapinės - gana mažos ir kompaktiškos, antkapiai nepasižymi didžiuliu puošnumu, tačiau yra ir vienas kitas perliukas: architekto Paul'o Saintenoy suprojektuota Spreutels šeimos koplyčia, architekto C.R. Ide suprojektuota didžioji koplyčia, skulptorių E. de Bremaeckerio, I. De Rudderio, Paul'o Dubois sukurti antkapiai ir kt. Aš savu ruožtu dalinuosi keletu, kritusių man į akį.

Ixelles kapinės

Antkapiai Ixelles kapinėse

Didelė dalis kapinių skirta karių kapams (Avenue 2 žiedas).


Lankydamiesi kapinėse - nepamirškite, kad tai - mirusiųjų karalystė ir sukalbėkite už juos trumpą maldelę. O galbūt per Vėlines neišvažiavę lankyti savo mirusiųjų - ateisite čia ir uždegsite žvakutę kuriam nors žinomam ar nežinomam briuselėnui. Taikiai mirusiam savo plačioje lovoje ar nepatogiai ištiesusiam kojas karo fronte.

Ixelles kapinės. Išėjęs nebegrįžti...

2 komentarai:

 1. Tik dabar aptikau šį įrašą, tikrai pravers pavasarį išsiruuošus toliau savojo kvartalo.... :) Nebuvau dar nei vienose belgiškose kapinėse - o keliaudama visad randu progą aplankyti vietines kapines - ypač senovines ar mažas kaimo kapinaites. Iš tiesų jose atsiskleidžia tos šalies ar miestelio istorija, skonis, tradicijos...
  O ar esi girdėjusi/buvusi Dieweg kapinėse (Uccle rajonas)? Manau, kad tau turėtų būti įdomu - pati žadu ten nuvykti, kai saulė ilgiau nei trims valandoms išlys :). Įdedu nuorodą: http://www.brusselspictures.com/2009/04/05/cimetiere-du-dieweg/

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Pritariu - kapinės tai kaip miesto ar miestelio atmintis, kaip savotiška prisiminimų kraitelė. Mes irgi nevengiam aplankyti šių nekropolių.

   Mh, esu skaičius apie Dieweg kapines (ačiū už nuorodą - vaizdai, kaip iš Kambodžos), bet niekaip neprisiruošiam. Lygiai tai pat ir į Laekeno kapines. Tiksliau, tai į jas mes jau buvom susiruošę, bet pataikėm ant darbo pabaigos ir sargė mūsų neįleido... Bet į karalių kriptą buvom nusileidę ir išklausėm labai mandagaus gido trumpą pasakojimą apie ten besiilsinčius karalius (hm, atrodo, kad apie šitai čia dar neparašiau).

   Panaikinti